Začínáme s WP – Menu

Menu je základní grafický prvek, který internetový web dělá stránkami. Jak již název napovídá, každý web je „shlukem“ jednotlivých stránek s obsahem (statickým, nebo dynamickým). Všechny stránky, které v systému vytvoříte, se zobrazí právě v menu. To je na jednu stranu skvělé, ale už jsem narazil na případy, kdy to byl problém. Do lišty menu se běžne vejde … 7-10 odkazů na stránky. Jakmile  je jich více, začnou se vkládat pod lištu menu a už to naruší vzhled grafiky stránek. V takovém případě je zapotřebí menu rozdělit na dvě, nebo více částí. Systém to umí, potom už jen záleží, jestli to umí zobrazit vaše téma vzhledu stránek (grafika).

V přehledu stránek v administraci budete mít stránky pořád stejně zobrazené pod sebou. Pokud chceme zobrazit v menu jen určité stránky, tak musíme jít v administraci, v menu do Vzhled -> Menu. Zde se hned dozvíme, jestli grafika toto zobrazení podporuje. V tomto pododkazu musí být v levém horním „obdélníku“ (Umístění v šabloně) zobrazena nabídka „Primary Navigation“, viz obrázek.

Když tam tato položka je, tak vám vaše grafika umožňuje zobrazit menu „na míru“. Pokud lištu nevidíte, tak menu „na míru“ není možné přidat, můžete si stáhnout jinou šablonu vzhledu, která to podporuje. Šablona vzhledu může podporovat i více menu, která jsou na stránce různě zobrazená. V takovém případě bychom zde měli lišt pro výběr více.

Jak se menu nastaví?

  1. Pokud jsme v tomto nastavení poprvé, musíme nejdříve menu vytvořit. Vložíme název menu (ten se nikde nezobrazuje, to je pouze pracovní pomůcka). Po zadání názvu klikneme na tlačítko „vytvořit menu“.
  2. Máme vytvořené menu a nyní do něj vložíme „položky“ (odkazy, rubriky,…), které chceme, aby se zobrazily. Tyto položky vybereme v levých „obdélnících“ (Stránky, Rubriky a Uživatelské odkazy). Zašktrneme to, co chceme zobrazit a klikneme na tlačítko „Přidat do menu“.  
  3. Nyní se nám v pravé části obrazovky,  v obsahu našeho menu (v tomto příkladu „pokusné menu“), zobrazí položky, které jsme zaškrtli, a to v podobě podlouhlých obdélníků. Tyto obdélníky jsou seřazeny tak, jak se po sobě zobrazí na stránkách (shora dolů == zleva doprava – nejčastěji.). S těmito obdélníky se dá pohybovat tak, že na ně kliknete levým tlačítkem myší, držíte a posouváte (viz obrázek; nahoru, dolu == pořadí; doleva, doprava == zanoření). Po uspořádání kliknete na tlačítko „Aktualizovat menu“.
  4. Poslední akcí pro dokončení vytvoření „menu na míru“  je nastavení umístění v šabloně. V levém horním obdélníku „Umístění v šábloně“, máte jednu nebo více lišt, ve kterých se dá vybrat menu podle názvu. První lišta má název „Primary Navigation“ a určuje nejhlavnější menu stránek. Pokud tam máte další, tak tam bude pravděpodobně napsáno „Secondary Navigation, Tercial Navigation, atd.) Nyní vyberete menu, které jste vytvořili (v tomto příkladu opět „pokusné menu“) a kliknete na tlačítko „Uložit“.
  5. Jako dolňkový bod nastavení menu je kontrola zobrazení na stránkách. Zadáme URL adresu našich stránek a podíváme se, kde se to menu zobrazilo, jestli má správný obsah a zda se zobrazilo správně.

 

Ještě zajímavost na konec

Možná se dostanete do situace, že budete potřebovat v menu Odkaz na web někoho jiného. To lze právě pomocí tohoto menu. Vrátíte se ke kroku 2, a do menu přidáte uživatelský odkaz. Zadáte název, který se zobrazí v menu a potom URL adresu (např. Název: CASD, Url: http://casd.cz). Kliknete na přidat do menu a následně aktualizujete obsah vašeho menu.

Závěr

Jak vidíte, pracovat s menu není nic náročneho. Vše je velmi intuitivní, stačí pochopit smysl toho, jak pracují internetové stránky. A do toho se nyní už dostáváte.

Své postřehy k článku přidávejte do komentářů níže – budu rád za zpětnou vazbu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Logicky doplň: *