Začínáme s WP – Uživatelé

V tomto článku se společně podíváme na to, jak pracovat s uživateli. Pochopíme-li „filozofii“ této práce, stane se tato funkce systémů užasným nástrojem pro komunikaci a usnadnnění provozu stránek. Samozřejmostí je vysvětlení a pochopení uživatelských práv.

Pokud jste dostali stránky již hotové, nebo jste si sami nainstalovali systém WordPress (WP), tak jste zatím pracovali pouze s uživatelem admin, který byl založen v rámci instalace. Jakkoliv důležitě a pro někoho možná i vznešeně může uživatel admin znít, nikdy nevystihne vaši osobu natolik, jako vytvoření uživatele nesoucího vaši přezdívku či jméno. Oprávnění „administrátor“ si pak k nově vytvořenému uživateli můžete jednoduše přidat, takže o žádné administrační možnosti v případě potřeby nepřijdete.

Funkce „Uživatelé“ však v systému WP není jen proto, abyste si vytvořili vlastní profil. Je zde hlavně proto, že se počítá s tím, že stránky mají informační charakter, který se publikuje pruběžně a je nutné se o ně starat. WP tedy počítá s tím, že kromě admina, který se o systém stará, aby šlapal jako hodinky, jsou zde i daší lidi, kteří se starají o obsah (Vydávají články, schvalují komentáře, starají se o fotogalerii atd.)

Obsah:

 

Přidání nového uživatele

Nového uživatele můžete přidat vy, nebo si jej může vytvořit kdokoli sám, pokud jste mu v menu „Nastavení“, pododkazu „Obecné“, zaškrtnutím povolili členství. V takovém případě dostane registrující se přidělené právo, které jste nastavili jako „Výchozí úroveň registrace“. Lidé se tak mouhou zaregistrovat pomocí emailu a zadaného hesla, další informace si mohou doplnit v úpravě Profilu.

Vlastní přidání uživatele:

1) Nového uživatele založíte tak, že v menu „Uživatelé“ kliknete na pododkaz „Vytvořit uživatele“.

 

 

2) Vyplníte povinné položky: uživatelské jméno, email a heslo (2x pro kontrolu)

3) Vyberete roli (Úroveň), kterou chcete uživateli svěřit (Administrátor, Šéfredaktor, Redaktor, Návštěvník). Upřesění rolí najdete níže.

4) Volitelně můžete novému uživateli odeslat heslo emailem.

5) Nový uživatel obdrží úvodní email s odkazem, kde se do webu přihlásit. Pokud jste zadali poslat heslo novému uživateli, tak mu přijde i nové heslo.

 

Přehled práv 

Tabulka níže  značí, co dané právo vidí v administrátorském menu, tedy které akce může provádět. Administrátor může automaticky vše, proto není plně rozpracován.

 Popsáno slovy:

Návštěvník: Na nástěnce vidí on-line uživatele. Druhou a zároveň poslední věcí, co v administrací má, je vlastní „Profil“.

Spolupracovník: Na nástěnce vidí přehled příspěvků, komentářů atd. Může příspěvky vytvořit a poslat je ke schválení, zveřejňuje je ale redaktor (do příspěvků může vkládat obrázky a jiné multimediální soubory pouze z konkrétního URL stránek, nemůže vkládat z galerie systému).  Vidí také komentáře a může je odmítnout, schválit, nebo označit jako spam. Vidí a může upravovat svůj profil. Vidí menu Nástroje, kde může aplikovat funkci „kliknout a publikovat“.

Redaktor: Má všechny pravomoci jako Spolupracovník, jeho úkolem je však kontrolovat a publikovat práci svou a práci Spolupracovníka (ten odesílá článek ke schválení, Redaktor články přímo publikuje). Navíc má přístup k médiím na stránkách (nahrané obrázky, mp3, videa,..), které může publikovat v příspěvcích.

Šéfredaktor: Má všechna práva Redaktora, navíc pak má práva, která se týkají plné správy obsahu stránek (mazání, upravování, vkládání – Příspěvků, Odkazů, Médií, Stránek atd.). Vytváří Rubriky a Štítky a další operace, týkající se publikace.

Administrátor: Má pochopitelně přístup k úplně všemu.

Přehled uživatelů / Úprava:

Tuto možnost mají pouze uživatelé s oprávněním Administrátor. V menu „Nastavení“, pododkaz „Přehled uživatelů“,  máte seznam všech uživatelů zaregistrovaných na vašich stránkách. U jednotlivých uživatelů můžete prohlížet jejich profil, který můžete dále upravovat či smazat. Je zde možnost také hromadné úpravy (zaškrtnete více uživatelů a vyberete akci k provedení)

U jednotlivých uživatellů můžete měnit jejich práva!

V menu „Nastavení“, pododkaz „Profil“, nalezenete vaše uživatelské údaje,  které můžete v případě potřeby měnit. Zde se také mění heslo!

 

Obnova hesla 

Pokud se vám stane, že zapomenete heslo k vašemu účtu, tak postupujte následovně:

1) na stránkách kliněte na Přihlášení.

2) na stránce Přihlášení klikněte na odkaz: „Zapomenuté heslo“

3) zadejte vaše uživatelské jméno a klikněte na „získat nové heslo“.

4) Jděte do vaší emailové schránky, kde v emailu budete mít nové heslo

5) S novým heslem se přihlašte na vaše stránky a v menu „Nastavení“ -> Profil si heslo změníte.

 

 

Závěr 

Tento článek se zabývá základním přehledem práce s uživateli, která je obsažená přímo v systému WP. Tuto práci je však možné rozšířit pomocí zásuvných modulů (pluginů). Pomocí nich je možné při registraci vyžádat více informací, než jen e-mail a jméno  (plugin: Pie Register a další), je možné uživatele třídit do skupin (plugin: BuddyPress Registration Groups a další), nebo si můžeme vytvářet vlastní úrovně práv (plugin: Role manager a další) atd. Těmto pluginům se však budu věnovat v samostaných článcích.

Své postřehy k článku přidávejte do komentářů níže – budu rád za zpětnou vazbu.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Logicky doplň: *