Začínáme s WP – Administrace

Tímto článkem vstupujeme do světa systému WordPress.  Pokud jste si zažádali na komunikaci CASD (Tomáš Kábrt) o stránky pro váš sbor, tak potom jste později dostali adresu stránek a přihlašovací údaje, ale co stím? Pokusím se vám srozumitelně představit  a vysvětlit rozložení administrace.              

 

 

Obsah:

 

Příhlášení

Dostali jste přihlašovací údaje, a teď je tedy jdeme využít. Pokud máte nové stránky (tedy „syrové“), patrně v nich nebude žádný obsah, možná ani žádný speciální grafický vzhled. Přes to by však  vpravo (případně vlevo) ve sloupci měla být položka administrace (nebo podobný název). V ní pak odkaz přihlásit se.  Na ten kliknete a zobrazí se vám přihlašovací následující obrazovka. Pokud nic podobného nevidíte, můžete k přihlášení přejít přímo tak, že zadáte nahoru do URL řádku prohlížeče: http://(wpinfo.casd.cz)*/wp-login.php *místo „wpinfo.casd.cz“ zadáte váš název stránek. Např. přihlášení sboru sokolov vypadá takto: http://sokolov.casd.cz/wp-login.php

Do polí zadáte příslušné údaje a dáte přihlásit. Poté vám naskočí Administrační rozhraní stránek. Jsou-li zadané údaje špatné, okno problikne červeně (případně se zatřese). Když účet na stránkách nemáte, můžete si jej vytvořit, když kliknete na registrovat. Nezobrazuje-li ze nápis registrovat, je tato funkce na konkrétních stránkách zakázána, tedy registrace pak není možná.

 

 

 

 

 

Administrace

Po přihlášení se dostanete do administračního rozhraní systému. Toto rozhraní je navrhnuto a uspořádáno tak, aby bylo velmi intuitivní. Možná se vám to ze začátku zdá trochu chaotické, ale jak se na to podíváte lépe, tak poznáte jak, je to jednoduche a srozumitelné. Administrace je rozdělena na 2 základní části. Menu vlevo a obsah položky menu vpravo.Vypadá to následovně:

Administrace

Vlevo v menu jsou „záložky“ a když na ně kliknete, tak se rozbalí (rozroluje) jejich obsah směrem dolů. Zároveň se načte první pododkaz v záložce. Po kliknutí na záložku nástěnka se rozbalí obsah (pododkazy) a zároveň se do právé části menu načte první pododkaz „Úvodní stránka“. Takto se tedy pohybuje v celé administraci.

 

A teď něco k rozložení administrace. 

Na obrázku ( ↑ ) vidíte vyznačené baravné kruhy a k nim čísla. Pojďme je okomentovat. Nástěnka Nástěnka je obrazovka administrace, která se vám vždy po přihlášení zobrazí. Už jak název napovídá, jedná se o jakýsi přehled tech nejdůležitějších věcí, které se na stránkách dějí. Kruh 1. zobrazuje nejzákladnější přehled o tom, co se na stránkách děje. Jedná se o číselný přehled toho, kolik stránek váš web má, kolik se celkem publikovalo příspěvků (článků) a kolik lidí na to reagovalo svým komentářem. Dále tam vidíte, kdo je právě přihlášen, zda jsou k dispozici nějaké aktualizace, jakou verzi systému aktuálně používáte a další věci. Asi ne všemu rozumíte, pokud však budete dále číst články, které budou vycházet, tak všemu porozumíte. Kruh 2. zobrazuje další přehled, který se konkrétně týká pluginu WP Download monitor (to vám zatím nic neříká). Jde o to, že na této stránce je možné zobrazit informace různého druhu podle vaší volby.  „Informační obdélník“ může představovat buď prezentaci stavu činnosti nějakého pluginu (zásuvného modulu stránek – viz. článek o pluginech , který později vyjde), nebo informace o systému a jeho funkcích. Každý „obdélník“ je možne minimalizovat do pruhu, kliknutím na název „obdelníku“, nebo jej přesunout na vámi vybranou pozici (výše, níže, doleva, či doprava). Toto „obdelníkové“ zobrazení se načítá u každé záložky a pododkazu. Důležité je zapamatovat si, že je umožněno ovládání „chytnutím“ a přetažením „obdelníku“. Takto se organizuje nepř. struktura Galerie, nastavení widgetů,…  Kruh 3. zobrazuje nastavení aktuálního zobrazení záložky(pododkazu). Po kliknutí na nápis se vám rozbalí lišta se zaklikávátky. U nástěnky to vypadá takto:

 Obrázek vipovídá vše. Jednoduše si nastavíte co chcete vidět a v jaké podobě. Snad  poslední důležitá věc k tomu je ta, že obsah této rozklikávací záložky je pro kažký pododkaz jiný.

 

Rozdělení Menu

Poslední  podkapitolou článku je rozdělení menu. Opět se podívejte na obrázek výše. Menu je rozděleno do logických bloků. Nahoře je položka Nástěnka (kruh 4. viz obrázek), kde najdete přehledy a informace o systému a jeho případných požadavcích na vás (např. Aktualizace). Dále je mezerou oddělen blok, který se týká publikace a informační činnosti stránek (kruh 5. viz obrázek). Podle názvu záložek vám to bude srozumitelné. Pro zajímavost si to můžete sami projít, ale ke každé záložce z oblasti publikace i dalších bude věnován samostatný článek. Blok publikace následuje blok administace (kruh 6. viz obrázek), který je opět oddělen mezerou. Toto menu se zobrazuje pouze uživatelům, kteří mají oprávnění administrace. V těchto záložkach se nastavuje vše co se týká vzhledu, uspořádání, funkce a možností stránek. Při práci v tomto menu musíte být opatrní, protože špatným „zákrokem“ můžete způsobit nefunkčnost stránek. Posledním blokem menu je „menu pluginů“ (zásuvných modulů;  kruh 7. viz obrázek ). Tento blok je v postatě uživatelské menu, které je zaplněno podle toho, jak si sami pomocí zasuvných modulů rošíříte funkčnnost stránek. Aktuálně se tomuto bloku nebudu věnovat, více se dozvíte  až vyjde článek o pluginech.

 

Tímto tedy článek končí, pokud máte nějaké dotazy, můžete je zapsat do komentářů níže.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Logicky doplň: *