WordPress – Brána do internetu

Název stránek (chcete-li blogu) je WP Info. Snažil jsem se, abyste smysl pochopili hned při prvním vstupu, a to se snad také povedlo. Nicméně ne každý chápe zkratku WP a už vůbec netuší,  co užasného se za ní skrývá. V tomto článku chci tedy objasnit a udělat trochu reklamu systému WordPress.      

Co to  tedy vlasně WordPress je a proč jej používat?

WordPress je svobodný open source redakční publikační systém.  Z toho asi moc chytří nejste, tak to pojďme přeložit do srozumitelného jazyka.

Definici jsem si vypůjčil a cituji ze stránek Jana Růžičky.

Svobodný open source systém

Znamená to, že WordPress může kdokoli upravit, může ho jakkoli změnit, jak se mu to hodí, líbí. Dál to znamená, že všechny kódy jsou veřejně přístupné a tak se dají používat.  A nesmíme zapomenout na nejduležitější věc, která je na open source systémech velice příjemná – je zdarma!

Musíme si upřímně říct to, že všechny velké pořádné věci jsou open source – PHP, Apache, Java, Google Chrome, Mozilla, VLC media player…

Redakční publikační systém

Druhá část naší dlouhé definice, co to je WordPress (Svobodný open source redakční publikační systém) zní: redakční publikační systém.

Znamená to asi tohle: vše si můžete ve WordPressu napsat, a pak sami publikovat. Takže napíšete článek ve webovém rozhraní (stačí prohlížeč a internet) a publikujete (zveřejníte) ho na server. Takto můžete prezentovat také vaše fotografie a další záležitosti, které se týkají třeba právě vašeho sboru, popřípadě vás samotných.

Redakčních publikačních systémů je mnoho např: blog.cz, webnode a jiné, ale ani jeden z takovýchto redakčních publikačních systémů není tak „pružný“ jako WordPress (výhody – viz. Proč WordPress) WordPress samozřejmě není jediný svého druhu ještě existuje: Drupal nebo Joomla , nicméně na ovládání a nastavení jsou tyto systémy složitější.

Proč tedy používat právě WordPress

Má jednoduché používání, celé je to i v češtině. Moc dobře to vypadá,  měsíčně spoustu nových šablon vzhledu a pluginů, které dodají stránkám pružnost. Nemusíte vůbec nic vědět o html, css, php, mysql, atd. , abyste mohli WordPress používat. Ti, co jim WordPress tak, jak je, nestačí, mají mnoho možností, co tam změnit (myslím, že snad vše), takže si ho můžete upravit na míru přímo pro vás ( podle vlastní  chuťi 🙄 ). Celý WordPress je validní s XML, XHTML a CSS. A co se líbí mnoha lidem – je to naprosto zdarma.

Stránky WordPressu naleznete ZDE. Dále pak můžete zadat  do vyhledávače např. Google heslo WordPress a budete žasnout, co vše najdete.

Pokud máte nějaké dotazy, nebo připomínky, tak přidejte svůj komentář.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Logicky doplň: *